Atay Uslu Kimdir?

Antalya Kaş doğumlu.

İlk, Orta ve Lise eğitimimi Finike tamamladı.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde çok iyi derece ile tamamladı.

1991-1999 yılları arasında Finike ve Kumluca’da tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

Meslek Hayatı

2000 yılında Kaymakam olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı.

Kamu yönetiminin yeniden yapılanması, güvenlik sektöründe sivil gözetiminin geliştirilmesi, AB fonlarından afet yönetimi, göç ve uyum politikaları, mülteci hukuku konularında çalışmalarda bulundu.

1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi’nde dil eğitimi aldı ve İngiliz İdari Sistemi İncelemesinde bulundu.

Eğirdir, Gediz Kaymakam Vekilliği; Yenişarbademli, Taşlıçay, İbradı Kaymakamlığı ve Van Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2011 yılında Van Vali Yardımcısı iken yaşanan deprem felaketi sonrası Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. 20 bin kalıcı konutun inşası, Yeni Van’ın kurulması çalışmalarında görev aldı.

2013 yılında İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak atandı. Sonra, düzenli göçmenlerle ve sığınmacılarla ilgili olarak “Türkiye’ye uyumları” konusunda proje uygulamaları ve politika oluşturma çalışmalarında bulundu. 

Siyasi Hayatı

Uluslararası koruma arayanların, sığınmacı ve göçmenlerin hak ve yükümlülükleri ve uyumu konusunda bilgi sunmak üzere Çok Dilli Yabancılar İletişim Merkezinin (YIMER-157)  kuruluş çalışmalarını koordine etti. Ardından, 2002 yılında Türkiye’de ilk açılan Ak Partinin Siyaset Akademisini tamamladı.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde 26. Dönem Antalya Milletvekili seçildi.

26 Dönem süresince TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu altında kurulan Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Komisyon Mülteciler, Sığınmacılar ve Geçici Koruma Statüsünde bulunan Suriyeliler konusunda geniş kapsamlı “Göç ve Uyum Raporunu” hazırlayarak yayınladı.  

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanlığı ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-PA) Türk Grubu Üyeliği görevlerini devam ettirmekte.

2016 –2017 tarihleri arasında Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Halen Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

İngilizce biliyor ve ayrıca Seyhan Hanımla evli.

Fatıma Sezen (9), Zeynep Hilal (7) ve Ayşe Ezgi (6)’nin Babası.

Önceki İçerikİbrahim Aydın Kimdir?
Sonraki İçerikKemal Çelik Kimdir?
- Advertisment -spot_imgspot_img

Most Popular

Abdurrahman Öz Kimdir?

Mehmet Sadık Atay Kimdir?

Semiha Öyüş Kimdir?

Recent Comments