Ana Sayfa26.Dönem MilletvekilleriCengiz Aydoğdu Kimdir?

Cengiz Aydoğdu Kimdir?

27. Dönem Aksaray Milletvekili

Anayasa Komisyonu Üyesi

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili

Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi

Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi

1958 yılında Aksaray’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Mariye’dir. İlk ve orta tahsilini Aksaray’da tamamladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

Orta öğrenim yıllarından başlamak üzere; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığında çeşitli kademelerde görev yaptı. TRT Genel Müdürlüğünde program yapımcılığı görevinde bulundu.

1986 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık mesleğine intisap etti. Ağrı Kaymakam Adaylığı ile başlayan mülkî idare amirliği görevi bu güne kadar devam etti. Sırası ile Nevşehir Derinkuyu, Çorum Mecitözü, Malatya Doğanyol ve Antalya Gazipaşa kaymakamlıkları ile Sivas Vali Yardımcılığı görevlerini ifa etti.

1987 – 1988 yıllarında İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan bir program çerçevesinde İngiltere’de, lisan öğrenimi ve İngiliz İdarî Sistemi hakkında eğitim aldı.

1997 yılında İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatında görevlendirildi. APK Kurul Başkanlığında Daire Başkanlığı, Personel Daire Başkanlığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2002 – 2006 yıllarında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü olarak görev aldı.

2006 yılından itibaren sırasıyla Artvin ve Kırklareli valiliklerinde bulundu.

26. Dönem Aksaray Milletvekili seçildi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Üyeliği, AB Uyum Komisyonu Başkanvekilliği, Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği, Türkiye Yeni Zelanda Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi görevlerinde bulundu. 27. Dönemde yeniden Aksaray Milletvekili seçildi.

İlk kitabı “Bize Velvele Düştü” ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2005 yılı “deneme” dalında yılın yazarı ödülünü aldı. İkinci kitabı “Yalnızlık Muhatap İster” 2014 yılında yayınlandı ve ESKADER tarafından yine kendi dalında yılın kitabı ve yazarı seçildi. Üçüncü kitabı olan “Sağlam Yerin Tamiri” ise 2017 yılında yayınlandı.

Evli ve 2 çocuk babası, İngilizce bilir.

Önceki İçerikNevzat Palta Kimdir?
Sonraki İçerikMustafa Serdengeçti Kimdir?
- Advertisment -spot_imgspot_img

Most Popular

Abdurrahman Öz Kimdir?

Mehmet Sadık Atay Kimdir?

Semiha Öyüş Kimdir?

Recent Comments